Korzenie zła

Sklad

ROOT. Co to jest? Może uboczny projekt SEPULTURY? Nie! A może jakaś gwiazda techno? Też nie! ROOT - to bogowie czeskiej sceny podziemnej, twórcy takich dzieł jak "THE BOOK", "THE TEMPLE IN THE UNDERWORLD" czy "KÄRGERÄS", inspiratorzy tych największych, magowie mrocznej Muzyki, po prostu - geniusze...

Z wydawnictw ROOT słyszałem: "HELL SYMPHONY", "THE TEMPLE IN THE UNDERWORLD", "KÄRGERÄS" i "THE BOOK". Jakie materiały mnie minęły, jaką muzykę zawierały?

Przegapiłeś tylko pierwszy album "ZJEVENI" (w polskim tłumaczeniu "Objawienie"). Jest to jedyny krążek, na którym śpiewam w języku czeskim, a zawiera on chwytliwy Black Metal starej szkoły. Najbardziej zbliżonym muzycznie materiałem do pierwszego opusu jest "HELL SYMPHONY". Wkrótce powinien ukazać się zremasterowany podwójny CD "ZJEVENI + THE TEMPLE", zawierający trzy nigdy przedtem nie opublikowane kawałki. Ci, którzy będą posiadali jeszcze ten podwójny CD, będą mieli kompletną dyskografię ROOT! W porządku?
Z płyty na płytę zmienialiście swoją muzykę; sprawialiście, że była bardziej urozmaicona, ale też coraz bardziej odbiegała od surowego dark thrash metalu, jaki graliście na początku. Czuliście się ograniczeni przez ramy gatunku, nie mogliście się zrealizować, Wasze gusta łagodniały??

Po pierwsze, muzykę ROOT tworzy głównie Blackie, gitarzysta. On tworzy muzę tak, jak wyczyta dokładnie moje teksty. To jest głównym powodem, dla którego muzyka ROOT wciąż rośnie i się rozwija. Nigdy nie byliśmy ograniczeni przez żadne ramy. Jesteśmy ROOT I gramy oryginalną muzykę ROOT!!! Każda nasza płyta wywodzi się z innej historii, z innego przekazu, innego świata, wiesz. Ale baza jest ta sama i to jest przekazywana, mistyczna wiadomość dla innych ludzi od tych Ponad, od Starych, od moich Mrocznych Przyjaciół? Z tych właśnie powodów każdy CD ROOT jest różny. Całkowicie różny. Tak jak każda wiadomość jest różna. A muzyka musi wspierać tę historię lub przekaz. Nie mogę wpływać na ich przesłanie. To wszystko. Jest to proste, czy nie? big03.jpg
Byliście kapelą pod skrzydłami CACOPHONUS REC.! To całkiem duża, dość szanowana wytwórnia, ale było kilka kapel niezadowolonych z ich działalności, chociażby CHRIST AGONY. Domyślam się, że ROOT też można by tu zaliczyć, bo przecież ostatni album został wydany przez rodzimą REDBLACK REC? Co masz do zarzucenia Anglikom?

Oni spieprzyli okładkę, nawet się raz z nami nie kontaktowali etc? Nikomu nic nie zarzucamy. CACOPHONOUS wydali tylko nasz drugi album - "HELL SYMPHONY". To wszystko, co mam do powiedzenia na temat tej wytwórni. Ten album został ponownie wydany dzięki naszemu dawnemu managerowi, który wiele dla nas zdziałał odnośnie wydania i praw autorskich. CACOPHONOUS nie zrobiła żadnej większej promocji I nie było z nimi żadnej współpracy.
Jesteście wspaniałym zespołem, ale niezbyt popularnym. Zależy Wam na elitarności, czy sytuacja ta jest wynikiem zaniedbań promocyjnych?

Sądzę, że było to spowodowane nie wystarczającą promocją, ale to jest sprawa wytwórni, nie mam racji? Niechętnie o tym mówię, ponieważ nie zależy ode mnie. Powiedziałbym, że jesteśmy po prostu zespołem z Wschodniej Europy i to jest jeden z głównych powodów, dlaczego nie jesteśmy tak popularni w świecie jak myślisz. Muszę także powiedzieć, że nie liżemy tyłków właścicieli wytwórni i zawsze prosimy o to, na co zasługujemy! ROOT to jeden z najwybitniejszych czeskich metalowych zespołów, a nasz status w Czechosłowacji może być określony mianem "kult". ROOT jest znany także w innych krajach, jak: Niemcy, Norwegia, Brazylia? Ale dlaczego myśleć nad pytaniami typu "czy być bardziej lub mniej popularnym?"?
Masz jakiś kontakt z kimś z Polski? Kojarzysz jakieś nazwy? Chyba niewiele, bo wywiadu z Wami nie widziałem od paru lat?! A o jakąś wzmiankę bardzo ciężko...

Nie, nie jestem w kontakcie z ludźmi z Polski, ale nie tak dawno dostałem pytania od jakiegoś gościa z polskiego 'zine'a. Nie pamiętam nazwy. Jego pytania były bardzo żenujące, więc je przekazałem naszemu basiście, Igorowi. On ma mocniejsze nerwy niż ja. Po wydaniu "THE BOOK" daliśmy trochę wywiadów, także i do obcojęzycznych pism, jednym z takich wywiadów jest ten. Mam nadzieję, że będziemy bardziej znani również i w Polsce i że wszyscy maniacy zainteresowani ROOT będą mogli wysłuchać naszych płyt. Nie mieliśmy wytwórni, która wysyłałaby promocyjne płyty poza granice kraju. To smutne, ale nasze poprzednie wytwórnie pomyślały tak: "ROOT jest w stanie dobrze się sprzedać tylko w Czechach, więc czemu ładować szmal w promocję za granicą?!".
Przy wzmiankach o Was w polskiej prasie pada stwierdzenie "polski KAT". Znasz twórczość KAT? Zdajesz sobie sprawę, że to wielki komplement, pozwalający nazywać Was zespołem kultowym, legendarnym?

Może zwykło się nazywać słowem "kultowy" ha,ha! Przepraszam, ale nie znam KAT. Ale dziękuję za komplement. Musisz wiedzieć jedna rzecz. Nie słucham metalowych zespołów. Tylko KING DIAMOND i SLAYER, ponieważ jeśli chcę tworzyć autentyczną muzę, nie wolno mi być pod czyimś wpływem. Po drugie, nie interesuję się obecnymi zespołami metalowymi, ponieważ każdy gra tak samo i to jest nudne!!! Taka jest moja opinia.
Ciężko sklasyfikować Waszą muzę, Wasze wydawnictwa, ale na pewno każde z nich ma wspólny mianownik - mrok! Domyślam się, że w parze z taką muzyką idą także teksty. Jaką ideologię propagujecie? Od początku miałeś coś głębokiego do przekazania, czy dopiero fakt, iż macie wielu fanów zmusił Cię do tego, byś zastanowił się dobrze nad warstwą tekstową?

Jestem przekonany o tym, że fani mnie rozumieją. Ale to nie jest tak istotne, ponieważ każdy może znaleźć dla siebie coś ważnego. Moje teksty to nie teksty, ale wiadomość dla ludzi od Przyjaciół, którzy żyją w innych światach, wiesz. Twoje pytanie jest jednocześnie odpowiedzią! Jak powiedziałem, robimy muzę pod teksty. Każdy kto je czyta, musi o nich myśleć. Ale na przykład nasza czwarta płyta "KÄRGERÄS" to koncept album z krótką przedmową, więc teksty są łatwiejsze do zrozumienia. Ten, kto je zrozumie po przeczytaniu, ten będzie wiedział, co chciałem powiedzieć...
Z Waszej muzyki bije jeszcze coś - mądrość (tytuł ostatniej płyty znaczy "Księga", w tekstach mówisz o mędrcach, wiedzy, głupcach itd.). Jaką mądrość życiową wyznajesz? Jakie jest Twoje życiowe credo?

Moją filozofią jest Satanizm, a moje credo to "rób to, na co masz ochotę, takie jest Prawo"!!! Credo to moje ego! Tak jak powiedziałem, musisz pomyśleć o słowach zawartych w tekstach!
Na "THE BOOK" występuje gościnnie prof. M. Walter, którego nazywasz ojcem. W rzeczywistości jest on Twoim prawdziwym, biologicznym ojcem? To trochę nietypowa sytuacja, by ktoś z rodziców udzielał się na metalowej płycie swojej latorośli, nie sądzisz he,he? Muszą być wobec Ciebie bardzo tolerancyjni i dumni z Ciebie, jak się domyślam?

Tak, prof. Milan Valter to naprawdę mój ojciec. Ma ponad 70 lat i był nauczycielem na Muzycznej Akademii w Brnie. Jest fenomenalnym pianistą. Sądzę, że możecie to usłyszeć w zakończeniu "THE BOOK". Cóż, jest ze mnie dumny. Bardzo dobrze zna muzykę ROOT i przerobił niektóre nasze kawałki na pianino. To bardzo niezwykłe, ale to jedynie kolejne bardzo oryginalne posunięcie w historii ROOT. Jak tylko będziemy zmęczeni koncertami i nagrywaniem płyt, poprosimy naszych starych, aby nagrywali za nas ha,ha!!! A moja matka? Ona tego nie pojmuje...
Blackie udziela się także w black metalowym ENTRAILS. Podoba Ci się zawartość ich debiutanckiej płyty "SERPENT SEED" wydanej LEVIATHAN REC.? Jakiej muzyki słucha na codzień Big Boss? Idę o zakład, że klasycznej?! Czy mam rozumieć, że Blackie był ograniczany twórczo w ROOT?

Tak, lubię ich debiutancki CD - to melodyjny i szybki album, dobrze zagrany. To dobra robota, ponieważ Blackie jest fenomenalnym gitarzystą i jestem bardzo dumny, że gra ze mną. Słucham muzyki typu BEETHOVEEN czy WAGNER. Nie wiem, co to jest Black Metal. A ty wiesz? Znam tylko dwa rodzaje muzyki - dobra i złą. To są dla mnie jedyne istotne rzeczy. Nie słucham za dużo CD's. podoba mi się muzyka KING DIAMOND. Spotkałem KING'a osobiście podczas festiwalu Night Full Of Stars w zeszłym roku i to było dla mnie naprawdę bardzo ważne przeżycie. On jest wielką osobowością. Blackie nie jest ograniczany przeze mnie w tworzeniu muzyki ROOT. Lubię Black Metal, ponieważ mogę powiedzieć, że go gramy. (Nie wiem, co to jest Black Metal. A Ty wiesz? - ed.)
Nie pamiętam kto, ale była to znana osobistość w metalowym światku, przyznawał się do inspiracji Waszą muzyką. Czy wiesz, które ze znanych zespołów są pod silnym wpływem ROOT?

Może Fernando z MOONSPELL albo Mark Vincent z IMPETIGO. Nie wiem... ale wiem, że tych dwóch mówi o nas, ponieważ są naszymi dobrymi przyjaciółmi :) . Wiem także o ANATHEMIE. Rozmawiałe wiele razy z Fernando z MOONSPELL i jest on prawdziwym fanatykiem ROOT. Thomas z REDBLACK PRODUCTIONS dał mu "THE BOOK" w Pradze a Fernando dał mu najnowszą płytę MOONSPELL dla mnie z podpisem i dedykacją. Jesteśmy także w kontakcie poprzez e-mail. MOONSPELL wspominali także w kilku wywiadach, że ROOT ich inspiruje. To extra wiadomość dla nas.
Macie wsparcie ze strony czeskiej sceny podziemnej, czy większość ludzi się Was czepia, no nie wiem, może zarzuca dumę, wyobcowanie, niechęć do współpracy czy coś takiego?

Tak, owszem, jestem bardzo, bardzo dumny, ponieważ jestem geniuszem!!!!!!!! Niektórzy nas wspierają i wielu nas nienawidzi, wiesz jak jest!
No właśnie, bo w węgierskim "ATHEIST fanzine #3" Barbarud z MANIAC BUTCHER/PUSSY GOD REC. nazwał Was homoseksualistami! Co jest powodem Waszej antypatii?

Nie znam żadnego Barbaruda. I nie znam MANIAC BUTCHER. Ale jeśli mówią, że jestem homoseksualistą, to jest to ich problem, nie mój. Może to ich pobożne życzenie? Prawdopodobnie wyobrażają sobie mnie podczas masturbacji i jestem dla nich nieosiągalnym idolem... Naprawdę, nie wiem.
Czy takie postacie jak Raon, Xerida, Corabeu, o których śpiewasz w "Corabeu" są wymyślone dla potrzeb ROOT, czy są to osoby, o których można przeczytasz w książkach okultystycznych bądź historycznych? Kim one właściwie są?

Raon, Xerida and Lykorian to osoby z mojego drugiego życia. Nikt ich nie zna, tylko ja. Są moimi braćmi i siostrami. Big Boss
Oj, Big Bossie, zaczynasz pieprzyć głupoty, więc może to zakończmy...

Dzięki Maciek za wsparcie i pozdrowienia dla wszystkich fanów ROOT w Polsce. Pozostańcie dumni! Jeśli jest tam trochę cyber-maniaków, skontaktujcie się ze mną, ponieważ codziennie siedzę na Internecie i możemy zrobić więcej wywiadów. Zapraszam również na nasze strony pod adresem:redblack.cz/root. Zdobądźcie naszą płytę i przychodźcie na koncerty!

MaciekPage layout by Moonstorm Design